Banu Bayıker

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Aksi bir sözleşmeyle kararlaştırılmadıysa üreticinin ayıplı maldan doğan sorumluluğu tüketiciye tesliminden itibaren 2 yıl sonra biter. Bu durum taşınmaz mal olarak geçen konut, devremülklerde ise 5 yıldır

Kiracınızı tahliye edebilmeniz için kanunda yer alan gerekçelere sahip olmanız gerekir. Bunun için süreci takip etmesi için uzman bir avukata danışmanız faydalı olacaktır. 

Bir senedin icraya koyulabilmesi için öncelikle senet vasfına sahip mi değil mi bunun belirlenmesi gerekir. Tespit ve takip süreçleri de oldukça detaylı süreçler olduğu için hukuki destek şarttır. 

Evlilik sözleşmeleri, belli prosedürlere göre yapılan anlaşmalardır. Bu prosedürlerde eksiklik varsa, noterde onaylanmamışsa, tarafların iradelerini sakatlayan bir durum varsa iptal edilebilir. 

Çocuğun velayeti anne veya babaya verilirken bu karar çocuğun üstün yararı gözetilerek verilir. Bu durumu da anne ve babanın sosyoekonomik durumları etkilemektedir. Düzenli gelirin olması, çocuğun sosyal ve ekonomik açıdan ihtiyaçlarının karşılanabilir olması velayet kararı için önemlidir. 

Aldığınız ürünün sorun çıkarması ayıplı bir mal aldığınız anlamına gelir. Ayıplı mallarda yasal haklarınızı kullanarak iade talebinde bulunabilirsiniz. 

Kıdem tazminatına hak kazanma bakımından işçinin iş sözleşmesini muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle feshetmesi yeterli olup, askerliğin kısa süreli ya da bedelli olması önem taşımaz. 1475 sayılı Kanunun 14. maddesi “Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla” işten ayrılanların kıdem tazminatına hak kazanacağını düzenlemekle yetinmiş, muvazzaf askerlik hizmetinin ne şekilde yapılacağı, diğer bir ifade ile fiilen mi yoksa bedel ödemek suretiyle mi yapılacağı konusunda bir ayrım yapmamıştır. “ denilmektedir

1 / 1

Hemen Ara Whatsapp